Loading...

هنگام شیر دادن به کودک خود، چه میزان کالری میسوزانید؟

شیر مادر،غذای کاملی است که مخصوص یک کودک ساخته شده و دارای تمام مواد معدنی و غذایی مورد نیاز برای کودک است.

هنگام شیر دادن به کودک خود، چه میزان کالری میسوزانید؟

همه ما میدانیم که بهترین منبع غذایی نوزادان، شیر مادر است. شیر مادر، غذای کاملی است که مخصوص یک کودک ساخته شده و دارای تمام مواد معدنی و غذایی مورد نیاز برای کودک است. شیر دادن به کودکان، به مادر کمک میکند که وزن خود را کاهش دهد. با این کار، مادر نیازی به استفاده از تردمیل برای کاهش وزن و یا ورزش ندارد. فرآیند شیر سازی در بدن مادران حتی اگر بدون حرکت یک جا بنشینند، معمولاً صدها کالری انرژی میسوزاند. شیر دادن مادران به کودک، هزاران فایده دیگر هم دارد.

فواید شیر دادن:

شیردادن به کودکان معمولاً به 500 کالری در روز نیاز دارد. البته این مقدار به 200 تا 600 کالری در روز متغیر است. تخمین زده شده است که برای تولید 3 گرم شیر، حدود 20 کالری انرژی نیاز است.

تحقیقات نشان داده است که زنانی که کودکان خود را شیر داده اند، بعد از حاملگی وزن بیشتری را نسبت به زنانی که شیر نمیدهند کم کرده اند.

معمولاً کودکان روزانه 80 گرم شیر میخورند. برای این میزان شیر، باید 500 کالری انرژی در بدن مادر سوخته شود. مقدار نرمال شیر مصرفی توسط یک کودک 1 تا 6 ماهه 60 90 گرم است. مقدار شیر مصرفی بعد از شش ماه توسط کودک به مقدار غذای کمکی او بستگی دارد.

ملاحظات:

به دلیل مصرف کالری بسیار زیاد در فرآیند تولید شیر در مادر، رژیم غذایی او باید رژیمی بهینه باشد. مادران شیرده باید روزانه بین 1.800 تا 2.000 کالری و یا 300 تا 500 کالری بیشتر از زمان قبل از حاملگی به دست بیاورند.

در نتیجه، مادران باید عادت کنند که هر وقت گرسنه شدند، غذا بخورند؛ حتی اگر این احساس همیشه با آنها باشد. مادران باید به کالری مورد نیاز بدن خود دقت داشته باشند و از رژیمی استفاده کنند که در آن حبوبات، میوه، سبزیجات، پروتئین و چربی های مفید باشد. هر آنچه مادر میخورد، مستقیماً وارد شیر و در نهایت بدن کودک میشود. بنابراین از مصرف موادی که دارای مواد افزودنی و مواد فرآوری شده هستند خودداری کنید. 

تصورات غلط:

یکی از تصورات غلطی که درباره شیر دادن وجود دارد این است که ورزش باعث تغییر در کیفیت و کمیت مواد موجود در شیر مادر میشود. ورزش کردن، باعث افزایش میزان اسید لاکتیک در بدن میشود. اما این امر هیچ تغییری را در شیر مادر نشان نداده است. ورزش مناسب کلید اصلی رسیدن به اندامی  ایده آل است و به مادران شیر ده کمک میکند که بدون هیچ گونه عوارض جانبی در روند شیر دادن، وزن خود را پائین بیاورند.

هشدارها:

با این که گاهی ورزش آرام برای مادران شیرده مناسب است، اما از انجام ورزش سنگین خودداری کنید. اگر سن کودک از دو ماه کمتر است، با انجام ورزش توسط مادر، مواد لازم در شیر و خود مادر در معرض خطر قرار میگیرند. این زمان برای بدن، زمان تهیه یک شیر سالم و مقوی برای کودک و بازسازی خود پس از زایمان است.

تغییر ناگهانی در مقدار کالری میتواند مواد مورد نیاز بدن مادر را کمتر کرده و کودک را در وضعیت گرسنگی قرار دهد. ادامه این روند برای مادر بسیار خطرناک خواهد بود. مادران شیرده نباید از رژیم های غذایی سخت، رژیم آب و هر نوع رژیم دیگر پیروی کرده و درمان لاغری را انجام دهند.  نظرات

 

ارسال نظر

  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب بالا باشد. اگر حرف دیگری دارید و یا قصد تماس با ما را دارید، از فرم تماس استفاده کنید.
نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید