Loading...

تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری امكانپذیر شد

مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا برای نخستین بار روش جدیدی را برای تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری راه‌اندازی كرد.

تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری امكانپذیر شد

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی، مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا برای نخستین بار روش جدیدی را برای تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری راه‌اندازی كرد. تعیین جنسیت جنین قبل از تولد به روش‌های مختلفی قابل انجام است كه برخی، تهاجمی و برخی غیر تهاجمی هستند.

روش‌های تهاجمی تشخیص جنین قبل از تولد مانند آمینوسنتز، نمونه‌برداری از پرزهای جفتی و نمونه‌برداری از خون جنین، عوارضی از جمله سقط جنین و عفونت را برای مادر و جنین به همراه دارد.

روش‌های غیر تهاجمی تعیین جنسیت مانند استفاده از امواج اولترا سوند، در سه ماه دوم حاملگی انجام می‌گیرد كه این زمان تشخیص در زنانی كه جنین آن‌ها در معرض خطر بیماری‌های وابسته به X (جنس) قرار دارند، نسبتاً دیر است.

طبق گزارش‌ها حاصل شده، 3 تا 6 درصد از كل DNA آزاد موجود در پلاسمای زنان باردار مربوط به جنین است كه رهاسازی آن به درون پلاسمای مادری در اوایل دوران حاملگی به سرعت اتفاق افتاده و از هفته ششم بارداری قابل تشخیص است. لذا DNA جنینی آزاد در پلاسمای مادر می‌تواند به عنوان یك منبع ژنتیكی در تعیین جنسیت جنین، در كوتاهترین زمان و بدون احتمال هرگونه خطر برای جنین و مادر به شمار رود.

در مطالعه‌ای كه بر روی 80 نمونه خون از زنان باردار كه در هفته هفتم تا دهم بارداری بوده و به مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا مراجعه كرده‌اند، انجام شد، تعیین جنسیت غیرتهاجمی جنین با توجه به DNA جنینی آزاد در پلاسما مادری و با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی Nested PCR و Real Time PCR انجام شد كه جنسیت جنین با توجه به ژن‌های یافت شده قابل تشخیص است.

در تعیین جنسیت با روشReal Time PCR حساسیت حدود 99درصد و در روش Nested PCR حساسیت 95.2 درصد برآورد شد و با توجه به این ضریب اطمینان، مركز فوق‌تخصصی ابن سینا در حال ارائه این سرویس به متقاضیان است.

تعیین جنسیت جنین از طریق DNA آزاد در پلاسمای خون مادری به عنوان یك روش قابل قبول برای اجتناب از تست‌های تهاجمی تعیین جنسیت مانند آمنیوسنتز و CVS در بارداری با خطر بالای بیماری‌های مغلوب وابسته به جنس به شمار می‌رود، مهمترین كاربرد تعیین غیرتهاجمی جنسیت جنین، استفاده از آن به عنوان یك پیش تست است كه با توجه به نتیجه حاصل از آن می‌توان تعیین كرد كه آیا نیازی به انجام آزمایش‌های تهاجمی بر روی جنین‌هایی كه خطر ابتلا به بیماری‌های مغلوب وابسته به جنس دارند یا خیر.

در مورد جنین‌هایی كه با پیش تست، جنسیت آن‌ها دختر تعیین شده است نیازی به انجام روش‌های تهاجمی نیست، اما اگر جنین پسر باشد معمولاً روش تهاجمی CVS بین هفته دهم و یازدهم انجام می‌شود. بنابراین تعیین جنسیت جنین به عنوان یك پیش تست قبل از هفته یازدهم باید انجام شود.

این تست پس از اطمینان از تك قلویی جنین با استفاده از سونوگرافی پس از هفته هفتم حاملگی قابل انجام است.

مركز فوق تخصصی درمانی ناباروری و سقط مكرر ابن سینا وابسته به پژوهشگاه ابن سینای جهاد دانشگاهی با برخورداری از كادر تخصصی مجرب و متبحر فعالیت‌ خود را از سال 1382 آغاز كرده است. از ویژگی‌های خاص این مركز می‌توان به فعالیت مختصصان از گروه‌های مختلف و ارائه كامل خدمات درمان ناباروری، مراقبت‌های حین بارداری، مشاوره‌های ژنتیكی و ایمونولوژی همچنین آزمایشگاه تخصصی ژنتیك اشاره كرد.


 • منبع: salamatnews
 • تاریخ: سه شنبه 18 مرداد 1390 - 09:04
 • نویسنده: سردبیر
 • بازدید: 13113
 • بخش: بارداری

نظرات

 

 • با سلام
  آيا درايران تعين جنسيت از طريق iui يا راهي ديگر هم وجود دارد يا هر شخصي مي تواند اين را درخواست كند يا شرايط خاصي دارد
  با سپاس فراوان
 • من امروز با آزمایشگاه پژوهشکده . . . . تماس گرفتم. هزینه انجام این آزمایش 360 هزار تومان بود که قیمت بسیار بالایی است. بیش از سه برابر هزینه ی همین آزمایش در آزمایشگاه پارسه. البته به نظرم حتی 100 هزار تومان هم برای انجام این آزمایش مبلغ کمی نیست. فقط نمیدانم این تفاوت قیمت چه دلیلی دارد
  پاسخ
 • با سلام
  سایت شما خیلی خیلی عالی است
  پاسخ

ارسال نظر

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب بالا باشد. اگر حرف دیگری دارید و یا قصد تماس با ما را دارید، از فرم تماس استفاده کنید.
نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید