Loading...

راه‌هاي درمان آلرژي

دنياي زنان
ماهنامه اطلاع رساني، تحليلي، آموزشي،
‌فرهنگي وهنري سال شــشم، شماره78، اسفند و فروردين 91

راه‌هاي درمان آلرژي

سالانه افراد بسياري در سرتاسر دنيا مبالغ زيادي را صرف از بين بردن علائم آلرژي مي‌كنند. اغلب آنها دست به دامان انواع قرص‌ها و داروها مي‌شوند تا نتيجه‌‌اي به دست آورند و اغلب تمام تلاش‌هايشان بيهوده است. اين علائم اغلب در برخي ماه‌هاي سال بروز مي‌كنند. آبريزش بيني، عطسه، خارش گلو و ... گاهي اوقات احساسي كه به فرد مبتلا به آلرژي دست مي‌دهد شبيه تلاش براي نفس كشيدن در ميان انبوهي از كاه است. تحمل اين علائم بسيار سخت مي‌باشد. از طرفي مصرف داروها نيز عوارض خود را دارد. بيماراني كه از افشانه تنفسي استفاده مي‌كنند مي‌گويند با برخي از عوارض جانبي استفاده از اين افشانه‌ها آشنا هستند.

ولي نمي‌دانند چه كار ديگري از دستشان برمي‌آيد. دانشمندان و پزشكان زيادي در حال تحقيق و بررسي در اين زمينه هستند بالاخره يك روش درماني مناسب براي اين وضعيت پيدا كرده‌اند كه آن را درمان دفاعي خاص يا SIT ناميده‌اند. در اين روش چند قطره از مايع آلرژي‌زا را به فاصله دست‌كم پنج ساعت يكبار زير زبان مي‌ريزند. اين كار بايد 3 تا 10 سال ادامه يابد تا علائم آلرژي در فرد كم‌كم ناپديد شود. افراد بسيار زيادي به اين وضعيت دچار هستند و تعداد افرادي كه از آلرژي رنج مي‌برند بسيار بيشتر از افرادي است كه از ديابت و كلسترول بالا عذاب مي‌كشند. بيشتر داروهايي كه پزشكان براي معالجه آلرژي تجويز مي‌كنند، ريشه‌هاي بيماري را از بين نمي‌برند و برخي عوارض خطرناك نيز دارند.

دلايل ابتلا به آلرژي

 

تعداد كودكان مبتلا به آلرژي به بادام زميني از سال 1997 تا 2008 سه برابر شده است. فرضيه‌هاي بسياري در مورد اينكه چرا آلرژي‌ها روز به روز بيشتر مي‌شوند ارائه شده است. برخي از پزشكان مي‌گويند كه به دليل كمبود ويتامين‌ها و آنتي‌اكسيدان‌ها سيستم دفاعي بدن انسان‌ها تضعيف شده است.

برخي ديگر معتقدند كه تغييرات آب و هوايي، افزايش آلودگي‌هاي محيطي، استفاده از مواد آلرژي‌زا در زندگي مدرن، تغييرات ژنتيكي و دلايل ديگر، باعث بروز اين مشكلات مي‌شوند. در ميان تمام اين فرضيات، فرضيه بهداشت قابل قبول‌تر است. طبق اين فرضيه ما با استفاده زياد از آنتي‌بيوتيك‌ها، با عفوني كردن بيشتر محيط و فضاي اطرافمان و عدم استفاده از غذاهاي پر خاصيت و طبيعي، خودمان را بيشتر و بيشتر در معرض آلودگي‌ها قرار مي‌دهيم. پزشكان مي‌گويند، استفاده از آنتي‌هيستامين‌ها و برطرف كردن عوامل تحريك‌كننده باعث مي‌شود اين علائم را راحت‌تر كنترل كنيم.

افرادي كه به آلرژي دچار هستند بايد به خاطر داشته باشند كه هر چه تلاش بدنشان براي دفاع از خود بيشتر شود، كمتر آسيب مي‌بينند و علائمي همانند خارش و عطسه كردن در آنها بيشتر سركوب مي‌شود. افراد مبتلا به آلرژي مجبورند بخشي از درآمد خود را به خريد داروها اختصاص دهند. افراد مبتلا به آلرژي از انواع اسپري‌ها، كورتيكواستروئيدها، داروهاي رفع احتقان هم خوراكي و هم به صورت اسپري، و ... استفاده مي‌كنند. البته برخي از اين داروها در كنترل علائم آلرژي مؤثر هستند، اما هرگز به طور ريشه‌اي آلرژي را درمان نمي‌كنند و در ضمن عوارض جانبي نيز به دنبال دارند.

ساير روش‌هاي درماني

ايمني درماني: وقتي كه علائم بيماري را در خود مشاهده مي‌كنيد احساس خطر مي‌كنيد و درصدد درمان برمي‌آييد. چند قطره از عصاره آلرژي‌زا روزي سه بار زير زبان خود بچكانيد. اين كار را حداقل تا 5 سال ادامه دهيد. احتمال دارد نتايج درمان در معرض چند ماه مشخص شوند و ممكن است مدت زمان بيشتري طول بكشد.

با گذشت زمان بدن شما تحمل بيشتري در برابر آلرژن‌ها پيدا مي‌كند. آلرژي‌Rhinitis و آسم با اين روش بهتر از ساير روش‌هاي درماني كنترل مي‌شوند. پزشكان و دانشمندان حدود 30 سال است كه از اين روش قطره‌اي استفاده مي‌كنند، اما هنوز هم بايد تحقيقات بيشتري در اين زمينه به انجام برسد. اغلب بيماران اين روش درماني را تا پايان دوره كامل درماني دنبال نمي‌كنند و از ادامه راه منصرف مي‌شوند. براي آنكه اطلاعات بيشتري در اين زمينه به دست آوريد، از پزشكتان راهنمايي بگيريد.

تغييرات محيطي

وقتي كه شروع به سرفه و عطسه مي‌كنيد بايد محيط خود را تميز و پاكيزه كنيد. بهتر است كه با ايجاد برخي تغييرات در خانه، حساسيت خود را كاهش دهيد. مثلاً اگر به گرد و غبار و خاك حساسيت داريد، بهتر است فرش‌هاي خانه را جمع كنيد. اتاق‌ها را زود به زود گردگيري كنيد. اگر به گل‌ها و گياهان حساسيت داريد، در خانه و محيط اطراف‌تان از آنها نگهداري نكنيد. افرادي كه مي‌دانند برخي از آلرژي‌‌زاها در آنها تغييراتي را ايجاد مي‌كنند و دردسرهايي به دنبال دارند با اين راهكارها تا حدود زيادي درمان مي‌شوند.

غذاهاي آلرژي زا

براي مدت حداقل 2 هفته تمام آلرژي‌‌زاها را از برنامه غذايي خود حذف كنيد. تخم‌مرغ، شير، گلوتن، ذرت، سويا، آجيل، بادام زميني و ماهي جزو غذاهاي حساسيت‌زا هستند. بعد از دو هفته، يكي از اين مواد غذايي را بخوريد مثلاً يك ليوان بزرگ شير بنوشيد و تا 48 ساعت بعد منتظر واكنش‌هايي كه ممكن است رخ دهد، باشيد. اگر هيچ علائمي در شما بروز نكرد، سراغ ماده غذايي ديگر برويد البته با فاصله زماني 2 روز. بعد از گذشت حدود 5 هفته درمي‌يابيد كه به كدام يك از اين غذاها حساسيت داريد و مي‌‌توانيد آن را از برنامه غذايي‌تان حذف كنيد. اين روش براي افرادي كه از حساسيت‌هاي غذايي رنج مي‌برند، بسيار مناسب است.

تقويت‌كننده‌هاي ايمني بدن

وقتي كه سيستم دفاعي بدن‌تان تضعيف مي‌شود يا آسيب مي‌بيند، كمي به آن ويتامين برسانيد. كوائرستين، ويتامين‌هاي E و C و مكمل‌هاي پروبيوتيك كمك زيادي به شما مي‌كنند تا سيستم دفاعي شما تقويت شود. افرادي كه عادت به ميوه خوردن و سبزيجات ندارند، با اين روش مي‌توانند حداقل احتمال بروز علائم آلرژي را كاهش دهند. ارزش ويتامين‌هاي E و C در تقويت سيستم دفاعي بدن بسيار بالاست.

گياهان دارويي

وقتي كه از داروهاي شيميايي نتيجه نمي‌گيريد بهتر است داروهاي سنتي را نيز امتحان كنيد. برخي از اين گياهان دارويي عبارتند از گان كائو، كوشِن و لنيگ‌زي.

افرادي كه به هنگام آلرژي دچار تب يونجه مي‌شوند و يا اينكه از آلرژي Rhinitis رنج مي‌برند با اين گياهان دارويي، تا حدود زيادي درمان مي‌شوند. در حال حاضر سه گروه پزشكي مشغول بررسي تأثيرات اين گياهان در درمان آلرژي‌ها هستند.

راهكاري براي باز كردن گرفتگي بيني

وقتي كه بيني‌تان دچار گرفتگي مي‌شود، يكي از بهترين راه‌ها براي باز كردن اين گرفتگي به كارگيري اين روش است. يك ظرف شبيه قوري را برداريد و مقداري از محلول آب ولرم و نمك خالص را در آن بريزيد. محلول را از يك سوراخ بيني وارد حفره‌هاي بيني كنيد و از سوراخ ديگر خارج كنيد. به اين ترتيب احساس مي‌كنيد كه راه سينوس‌هاي‌تان باز شده است و وقتي كه سينوس‌ها باز مي‌شوند، آلرژي‌‌زاها مثل گرد و غبار حضور كمتري در اين قسمت‌ها خواهند داشت. در سال 2009، دانشمندان بعد از انجام تحقيقاتي در مورد آلرژي‌ كودكان دريافتند كه گرفتگي‌هاي مجاري بيني با آب نمك بسيار بهتر از اسپري‌هاي استروئيدي باز مي‌شوند.

يك سندرم به سندرم ديگر مبدل مي‌شود

به بيماري آلرژي، سندرم آتوپيك، نيز مي‌گويند. افرادي كه از اين سندرم رنج مي‌برند فقط يك وضعيت و حالت خاص را تحمل نمي‌كنند بلكه دچار وضعيت پيشرفته هستند كه اثرات آن هر سال بيشتر مي‌شود. نوزادان و كودكان خردسالي كه به آلرژي دچار هستند ابتدا دچار خارش و پوسته پوسته شدن سطح پوست مي‌شوند، وضعيتي كه اگزما نام دارد، ولي كم‌كم كه بزرگ‌تر مي‌شوند اگزما به آلرژي Rhinitis تبديل مي‌شود و وسعت بيماري بيشتر مي‌شود. بعد از آن نيز شرايط قبلي تبديل به آسم مي‌شود به طوري كه كودك در دوران مدرسه از علائم آسم رنج مي‌برد. پزشكان به اين شرايط «پيشرفت آلرژيكي» مي‌گويند و وضعيت بسيار متداولي است. اغلب اوقات آلرژي Rhinitis با آسم اشتباه گرفته مي‌شود. بيماري آلرژي به شكل‌هاي مختلفي توصيف مي‌شود، اما چيزي كه در مورد آن مسلم است، نارسايي سيستم ايمني بدن مي‌باشد.

اما چگونه آلرژي به وجود مي‌آيد و رفته رفته شدت آن افزايش مي‌يابد؟ بيماري آلرژي، اتفاقي دروني در بدن است؛ وقتي كه سيستم دفاعي بدن آشفته و مغشوش مي‌شود و چيزهاي بسيار نرمال و طبيعي را مثل يك تهديد و خطر قلمداد مي‌كند. حال تصورش را بكنيد، سيستم دفاعي بدن در روده‌ها، سيستم‌لنفاوي و تمام بافت‌هاي بدن گسترده است و اين احساس خطر مي‌تواند بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شود. در افراد مبتلا به آلرژي، سيستم دفاعي گاه به يك غذاي خاص به چشم يك تروريست نگاه مي‌كند و با كوچك‌ترين چيزهاي بي‌خطر به طرز غيرقابل وصفي وحشت‌زده مي‌شود و از همين‌جاست كه علائم آلرژي مثل آبريزش بيني، خارش پوست، عطسه كردن شروع مي‌شود. اين علائم گاه آنقدر شدت مي‌يابند كه فرد احساس درماندگي مي‌كند، حتي مواقعي علائم شدت بيشتري مي‌يابند و با تورم گلو، استفراغ، گرفتگي عضلات و رگ‌ها و حتي از دست دادن هوشياري همراه مي‌شوند. دانشمندان همچنان مشغول تحقيق و بررسي در مورد نظريه‌هاي مختلف پيرامون اين مسئله هستند كه چرا سيستم دفاعي بدن دچار چنين اشتباه امنيتي مي‌شود. آنها مي‌دانند كه بيماري آلرژي حتي آلرژي به غذاها بيشتر مختص كشورهاي پيشرفته و ثروتمند است. تعداد افرادي كه در آمريكا به آلرژي دچار هستند بسيار زياد است، اما در كشور اسكاتلند از هر سه نفر يك نفر به آلرژي دچار مي‌باشد. در نيوزيلند و استراليا حدود 30 درصد از جمعيت كشور دچار آلرژي هستند. تحقيقات نشان مي‌دهند كه از سال 1997 تاكنون، حساسيت‌هاي غذايي تا 18‌درصد افزايش داشته است. در حال حاضر 20‌ميليون نفر از مردم آمريكا به آسم دچار هستند، در حالي كه تعداد اين بيماران در 20 سال پيش، 10 ميليون نفر بود.

 


 • منبع: دنياي زنان
 • تاریخ: یکشنبه 28 اسفند 1390 - 03:25
 • نویسنده: دنياي زنان
 • بازدید: 11266
 • بخش: سلامت

نظرات

 

 • sf
  پاسخ
 • سلام,ضمن تشکر ازشما دختر 21ساله ای دارم که از الرژی رنج میبرد نمیتونم بگم به چی حساسیت دارذ , ساده تر این است بگم به چی حساسیت نداره , به هوا به بو بخصوص به استرس , خوشحالی ناراحتی...... هر6ماه امپول میزنه وروزی 1 الی 2 قرص سیتریزین میخوره با توچه به دانشچو بودن دچار مشکل خواب الودگی میشه , از شما استدعا دارم مرا راهنمایی کنید.
  پاسخ
 • با سلام . بنده چند سال هستش ابریزش بینی -سوزش گلو و عطسه و خارش گوش ودور چشم را دارم هر کاری بگید انجام دادم از انتی بیوتیک ها تا داروهای گیاهی .. هیچ تاثیر نداشته نمی دونم چی کار کنم ..با تشکر
  پاسخ
 • باسلام چند سالی هست که به آلرژی شدید مبتلا هستم وقتی صبح ها سرم راازروی بالش بلند میکنم سریع شروع به آبریزش شدید همراه بااطسه وقرمزی چشم دارم لطفا کمی راهنمایی کنید باتشکر
  پاسخ
 • با سلام وعرض تشکر پسری 4.5 ساله دارم که تقریبا هر دو هفته یکباردچار سرفه شدید و آبریزش میشه و با شربت سیتریزین آروم میشه و چند ساعت بعد دوباره شروع میشه لطفا راهنمایی کنید.
  پاسخ
  • با سلام
   حدود دو ماه است(اواخر اسفند ماه) که دچار کهیر شدید می شم و دقیقا از وقتی که سرم رو از بالش بر می دارم کهیر روی پوستم ظاهر میشه شبها هم مجددا شروع میشه و خارش شدید پیدا میکنه و علایمش به طور دایم روی پوستم با اینکه به دکتر مراجعه کردم و قرص لوراتادین تجویز کردن حالم بهتر که نشده بدترم شده و این اواخر کل صورتم دجار کهیر میشه لطفا راهنماییم کنید. با تشکر
   پاسخ
 • با سلام.
  من 26ساله هستم و حدود یازده ماه است که دچار بیماری آلرژی شده ام همه علائم این بیماری را هم دارم .به دکتر هم زیاد مراجعه کرده ام ولی هیچ اثری نداشته خواهشمنداست مرا در پیدا کردن چاره راهنمایی فرمایید .باسپاس
  پاسخ
 • من 35 سال دارم و باردار هستم هر سال اخر تابستان الرزی به سراغم میاد و من هر بار با زدن امپول دگزامتازون یا بتامتزون تا حدی از اون رو کم میکنم ولی با توجه به باردار بودنم امسال هم میتوانم از این امپول استفاده کنم در ضمن متذکر بشم که قرص و اسپری برای من هیچ فایده ای نداره
  پاسخ
 • سلام
  همسر من مدت 8سال هست که آلرژی شدیدی داره به شکل سرفه های شدید آبریزش بینی قرمزی چشم وخلط .
  به هر پزشکی هم که تا به حال مراجعه کرده هیچ اثری نداشته لطفا مرا راهنمایی کنید چون واقعا نمیتونم همسرم و ببینم که این همه اذیت میشه
  تشکر
  پاسخ
 • همسر من مدت 8سال هست که آلرژی شدیدی داره به شکل سرفه های شدید آبریزش بینی قرمزی چشم وخلط .
  به هر پزشکی هم که تا به حال مراجعه کرده هیچ اثری نداشته لطفا مرا راهنمایی کنید چون واقعا نمیتونم همسرم و ببینم که این همه اذیت میشه
  تشکر
  پاسخ
 • من فردی 27 ساله هستم دچار آلرژی از سه سال پیش شده ام به تغییرات فصول سال حساسیت دارم به گرد وغبار همجنین ویکسری غذاها ، به پزشک مراجعه کردم یکسری دارو که به صورت موقت حالم خوب نموده داده ، اکثر موقعها دچار آبریزش بینی هستم ، خواهشمنداست مراراهنایی نمایید
  پاسخ
 • باسلام من بیماری سینوزیددارم وحساسیت نسبت گردوغباروگل وگیاه هم زیاده وماهی یکدفعه مجبورمیشم به دکترمراجعه کنم .علائم گرفتگی صدا وبینی وسرفه میشود خواهشمندم راهنمایی کنید .
  باتشکر
  پاسخ
 • سلام پسری 6 ساله دارم IgE مثبت دارد لطفا راهنمایی فرمایید. سپاس
  پاسخ
 • سلام پسری دارم زیاد تب میکند پزشک میگه الرژیست چون IgE مثبت دارد لطفا راهنمایی فرمایید.
  پاسخ

ارسال نظر

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب بالا باشد. اگر حرف دیگری دارید و یا قصد تماس با ما را دارید، از فرم تماس استفاده کنید.
نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید